Hogyan válasszunk munkatársat
Az alábbiakban Laczkó Péter írását - változtatás nélkül - osztom meg:
"Kedves Cégvezető!
Vannak olyan munkatársak, akik annyira önállóak, és maguktól is olyan jól termelnek, hogy a vezetőik számára szinte teljesen észrevétlenek tudnak maradni.
De sajnos vannak olyanok is, akik velük ellentétben rengeteg problémát okoznak, ezért a vezetőiknek folyamatosan foglalkozniuk kell velük. Egy pillanatra sem lehet hátat fordítani nekik, mert azonnal kész a baj. Így persze folyamatosan lekötik a környeztük figyelmét.
A jó vezetők amennyire csak lehet, próbálják megelőzni és elkerülni a bajokat, ezért aztán képesek akár hosszú időn keresztül is jószándékúan segíteni a problémás embereknek. Így persze alig marad idejük arra, hogy azokkal foglalkozzanak, akik valóban megérdemelnék.
A problémás emberek képesek felemészteni a vezetők energiáinak jelentős részét. Emiatt komoly megállító tényezői a vállalkozások fejlődésének.
Ugyan már ki szeret állandóan problémákat megoldani mások helyett?
A mai vállalkozásokban már nincsenek fölösleges pozíciók.
Véget ért a kommunizmus! Ma már senki sem engedheti meg magának, hogy csak úgy eltartson henyélő embereket.
Így csupán már azzal jelentősen meg lehet növelni a vállalkozások termelési hatékonyságát, ha a cég minden munkatársa teljesen önállóan elvégezné a napi feladatait.
De sajnos még mindig rendre felfedezhetők a cégekben olyan emberek, akik még változatlanul úgy gondolják, hogy megengedhetik maguknak a felelőtlen hozzáállást, vagy a munkavégzésnek álcázott, rafinált lógások luxusát.
Pedig sok esetben nagy felelősséggel járó, komoly pozíciókat betöltő felnőtt emberekről van szó, akik egyébként nem kevés fizetést visznek haza. Mégis néha úgy viselkednek, mintha a dedóban lennénk.
Egy építőipari cég tulajdonosát konzultáltam éppen, amikor telefonhívást kapott az egyik csoportvezető munkatársától.
"Főnök, elfogyott az üzemanyag! Itt állunk az autópálya szélén a leállósávban. Most mit csináljunk?"
Mégis mit mondhat erre egy vezető?
"Ügyeljetek arra, hogy vegyetek levegőt, de azután némi idő elteltével ne felejtsétek el kifújni?"
"Beszív, pislant, kifúj, bal láb előre? Beszív, pislant, kifúj, jobb láb előre?"
És ezek bizony családos emberek, mégis mindössze csak ennyi telik tőlük. Ugyanakkor persze csodálkoznak azon, hogy kevés a fizetésük, és alacsony életszínvonalon élnek.
Ráadásul már eljutottunk odáig, hogyha most emiatt azonnal elküldenék őket, akkor egy másik építőipari cég néhány napon belül biztosan felvenné mindegyiket. Gyakorlatilag azonnal lecsapna rájuk egy másik cégvezető.
Persze az új munkaadó az első időben még nem lenne tisztában azzal, hogy milyen emberekre tett szert. Mégis mitől változnának meg?
Ez majd csak néhány hét múlva derül ki. De rövid idő elteltével aztán ő is ráébredne arra, hogy ezekkel az emberekkel semmire sem fog menni. Jól bevásárolt velük. Ráadásul most még egy rakás problémát is beengedett a cégébe.
De mégis mit tehetünk annak érdekében, hogy megkíméljük magunkat ezektől a haszontalan semmirekellőktől? Hogyan tehetünk szert önálló emberekre?
A biztonsági rendszer egyik kulcseleme a felvételi interjúk alkalmával gondosan leellenőrzött termelési múlt.
Ezt úgy tudjuk megtenni, hogy minden esetben kérünk referenciát a jelöltjeinktől. Mindenféleképpen ragaszkodjunk ehhez.
És ha valaki nem tud hiteles referenciát adni, vagy ez a referencia nem tud meggyőzni minket arról, hogy az illető tényleg képes termelni, és valóban rendelkezik azokkal a tulajdonságokkal, amelyeket a felvételi interjún megígért nekünk, akkor inkább passzoljunk. Ne kockáztassunk!
A másik, nem kevésbé fontos biztonsági tényező a próbamunka.
Hívjuk be a jelöltet egy próbanapra, és próbáljuk ki a pontosságát, a hozzáállását, a szakértelmét és a jófejségét.
Persze egy napra bárki meg tudja játszani magát. A próbanap végére azonban mégis sok minden kiderülhet.
A próbanapon folyamatosan figyeljük az illetőt, hiszen most gyakorlatban is vizsgázik. Ha már a próbanapról is elkésik, hanyag, lusta, vagy már az első napon felesel, akkor ne habozzunk, gyorsan küldjük el.
A próbanap persze nem kevés költséggel jár. De itt azért jó esetben már kapunk valamennyi termelést, ráadásul lehet, hogy évekre találunk egy jó munkatársat. Higgye el, megéri. A próbanap egy gyorsan megtérülő befektetés.
A harmadik biztonsági tényező a belső képzési rendszer.
Ha van egy alapos belső képzési rendszerünk, akkor sokkal egyértelműbben meg lehet szűrni a jelölteket, és gyorsabban meg lehet állapítani egy ember valódi állapotát. Ez segít abban, hogy sokkal rövidebb idő alatt, jobban kiismerjük az új munkatársakat.
Egy jól összeállított belső képzési rendszer nem más, mint a cég általános irányelveiből és szabályzatából összeállított képzési csomag, amelyben nagyon egyszerű feladatokat adunk egy új munkatársjelöltnek, aki ezeket egy erre kijelölt mentor felügylete alatt, de önállóan és minden külső segítség nélkül oldja meg.
Gyakorlatilag ez is egy vizsga, amely alatt nem csak segítünk a betanuló munkatársaknak megismerni a cégünket és a rájuk vonatkozó szabályokat, -hogy minél előbb be tudjanak illeszkedni a csapatba-, de közben alaposan megfigyeljük a hozzáállásukat, a pontoságukat, valamint a megértési képességüket is.
Az alapmunkatársi képzéseknek van egy gyakorlati tapasztalatokon alapuló, pontosan meghatározott betanulási határideje is. Ezt azonban sohasem áruljuk el a betanulónak.
Ha valaki a meghatározott szintidőnél sokkal gyorsabban zárja le a képzését, akkor tudjuk, hogy az illető nagyon felületes. A munkájában is az lesz.
Ha pedig túl sokáig szöszmötöl a feladatokkal, akkor vagy nem képes gyorsan megérteni azokat, vagy annyira lassú és körülményes, hogy sohasem fog a csapatunk ritmusába beilleszkedni. Így teljesen biztosak lehetünk abban, hogy le fogja lassítani a többieket.
Ha pedig már az alapmunkatársi képzésen is vitatkozik az illető, akkor ne sokat tépelődjünk, azonnal engedjük el. Mi lesz később akkor, ha esetleg majd túlóráznia kell, vagy egy olyan feladattal akarja majd megbízni, ami nem tartozik közvetlenül a munkaköréhez.
Itt még mindig próbaidőn belül vagyunk, tehát bárkit nyugodtan el tudunk küldeni. Mondjuk azt, hogy más volt az elképzelésünk. És ez tényleg így is van!
Tehát ahhoz, hogy elkerüljük a további bajokat, és a problémás emberek helyett önálló emberekkel dolgozzunk, érdemes ezeket a biztonsági tényezőket precízen betartani.
Soha ne toborozzon felületesen csak azért, hogy meglegyen a létszám!
Érdemes ebbe némi energiát befektetni, hogy ne jusson el odáig, hogy a csalódások miatti elkeseredésében visszafogja a cégét, és inkább kevesebbet vállaljon.
Egyik nagyon kedves ügyfelem már azon gondolkodott, hogy az alábbi üzenetet írja ki a forgácsoló üzem falára.
"Ha hozol nekem egy problémát, egyúttal hozd a fizetésedet is!"
Lehet, hogy teljesen igaza van, mert néhány vállalkozásban tényleg nem ártana ezt az üzenetet valóban kiírni.
Barátsággal,
Laczkó Péter"